بلگراد

معرفی

ساعت کاری ۲۴ ساعته
وب سایت http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/
آدرس Kalemegdan Park, Belgrade ۱۱۰۰۰, Serbia

قلعه بلگراد از دژ قدیمی (شهر بالایی و پائینی) و پارک کالمگدان (بزرگ و کوچک) تشکیل شده و در حوزه رودخانه ساوا و دانوب، در منطقه استاری‌گراد بلگراد مدرن، پایتخت صربستان قرار دارد. این دژ در سال 1979 به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی با اهمیت ویژه و تحت حفاظت جمهوری صربستان اعلام شد. مهمترین و پرطرفدارترین جاذبه توریستی بلگراد در سال بیش از 2 میلیون بازدیدکننده (خارجی و داخلی، شهروندان بلگراد و دیگر شهرهای صربستان) دارد.

قلعه بلگراد بر لبه ارتفاعات  125.5 متری سومادیجا قرار دارد و  مشرف به جزیره گریت وار (جنگ بزرگ) و پیوندگاه دو رود ساوا و دانوب، با زیباترین مناظر طبیعی در بلگراد است. دژ با دورکل، استاری‌گراد و کوسانکیچف وِناک همسایه است. سه مسیر بلوار ووژودا بوژوویچ، تادئوشا کوشچوشکا، پاریسکا و راه‌آهن کنار رودخانه دژ بلگراد را احاطه کرده‌اند.

دژ بلگراد معمولاً به چهار بخش تقسیم می‌شود. دو بخش دونجی و گورنجی گراد خود دژ را می‌سازند و دو بخش دیگر به پارک مدرن کالمگدان مربوط می‌شوند. بخش پیاده‌روی مدرن مجاور نمایشگاه هنر سویجتا زوزُریچ، این دو بخش را از هم جدا می‌کند. این قلعه را با نام قلعه کالمگدان نیز می‌شناسند.

گورنجی‌گراد، بخش بالایی دژ، تبدیل به یک پارک تفریحی زیبا شده است. از جاذبه‌های پارک می‌توان به مجسمه «ویکتور» (یا پوبدنیک به زبان محلی، یک بنای یادبود در شهر بالایی دژ بلگراد به مناسبت پیروزی صربستان طی جنگ‌های بالکان با امپراتوری عثمانی و غلبه بر امپراتوری اتریش-مجارستان در جریان جنگ جهانی اول)، «چاه رومی» که در واقع توسط اتریشی‌ها حفر شده، برج دیده‌بانی محبوب دسپوت استفان، مقبره (Turbe) داماد‌علی پاشا، فواره محمد پاشا سوکولوویچ، زمین‌‌های تنیس، بسکتبال و جاذبه‌های دیگر اشاره کرد.

فاصله تا مکان های مهم

پارک کالمگدان ۰٫۰۴ کیلومتر
موزه تاریخ طبیعی ۰٫۳۵ کیلومتر
موزه نظامی ۰٫۵ کیلومتر

نقد و بررسی