بلگراد

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس محله ساوامالا

ساوامالا یک محله شهری در حوزه دو منطقه ساوسکی‌وِناک (بخش شمالی) و استاری‌گراد (بخش جنوبی و مرکزی) بلگراد پایتخت صربستان است. ساوامالا در جنوب قلعه کالمگدان با کوزانچیسف وناک همسایه است و در امتداد کرانه سمت راست رودخانه ساوا قرار دارد و خیابان کارادوردِوا، از مرکز آن رد می‌شود.

نام ساوامالا از نام رود ساوا و واژه ترکی ماحالا (محله) تشکیل شده است که در گویش صربی به ما[ئا]لا تغییر شکل می‌دهد.

به عنوان یکی از فراموش‌شده‌ترین محلات مرکزی بلگراد، ساوامالا یکی از مراکز مهم و پرترافیک شهر است. خود خیابان کارادوردِوا (با یک خط آهن و مسیرهای تراموای موازی با آن)، دو پل روی رودخانه ساوا (برانکوف موست و (استاری) ساوسکی موست)، ایستگاه اتوبوس مرکزی بلگراد و ایستگاه اتوبوس مرکزی کمپانی حمل و نقل لاستا، ایستگاه مرکزی راه‌آهن بلگراد و بندر ساوا (ساوسکو پریستانیشته) همگی در این محله قرار دارند. محوطه (میدان‌ها و پارک‌های) اطراف ایستگاه‌های اتوبوس و قطار بسیار بدنام هستند و تصویر زشتی از این محله در اذهان عمومی ایجاد کرده‌اند.

از فروشگاه‌ها و کافی‌شاپ‌های (کافه) متعدد این منطقه تنها تعداد اندکی هنوز فعال هستند. کافه «زِلاتنا مُرونا» بازمانده از اواخر قرن 19، بین خیابان کامنیچکا و کرالجیسه ناتالیجه، یکی از این موارد معدود است. این کافه پیش از جنگ جهانی اول محل ملاقات اعضای جنبش انقلابی بوسنی جوان (Young Bosnia) بوده است. کافه در سال 2013 بازسازی شد. شیرینی‌فروشی «بوسیلچیچ» در خیابان گاوریلا پرینسیپا تنها فروشگاهی در کل بلگراد است که هنوز آب‌نبات‌های دست‌ساز می‌فروشد. دانشکده اقتصاد دانشگاه بلگراد نیز در ساوامالا قرار دارد.

لاگوم‌ها، راهروهای زیر‌زمینی زیر ساوامالا، که به عنوان سرداب از آنها استفاده می‌شده و قبرستان محجور ارمنی‌ نزدیک به هتل مسکووا در حال فراموش شدن هستند. لاگوم‌ها در طول خیابان کارادوردِوا به سمت تپه زیر کوزانچیچف وناک حفر شده بودند تا کار انتقال اجناس از بندر به انبار آسان‌تر شود.

فاصله تا مکان های مهم

میدان جمهوری ۰٫۷ کیلومتر
موزه تاریخ ۰٫۸۵ کیلومتر
موزه ماشین ۱ کیلومتر

نقد و بررسی