بلگراد
/ /
خیابان اسکادارلیا بلگراد
خیابان اسکادارلیا بلگراد

خیابان اسکادارلیا بلگراد

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس خیابان اسکادارلیا

یک خیابان قدیمی در استاری‌گراد (شهر قدیمی) است که همانند خیابان مونتمار پاریس به عنوان خیابان بوهمی (سبک زندگی غیرمتعارف) بلگراد شناخته می‌شود. پس از کالمگدان، اسکادارلیا دومین خیابان بلگراد از لحاظ تعداد بازدید‌کننده است و یک‌سوم درآمد ارزی شهر را تامین می‌کند.

اسکادارلیا کمتر از 300 متر با شمال غربی ترازیجه، مرکز بلگراد، فاصله دارد و هم‌مسیر با خیابان پیچ‌در‌پیچ اسکادارسکا امتداد می‌یابد. اسکادارسکا با کمتر از 400 متر طول یکی از مشهورترین خیابان‌های بلگراد است و بلوار دسپوت استفان را به خیابان بوژانوا نزدیک بازار سبز فضای باز باجلونی در میدان میرا تریلوویچ متصل می‌کند.

در حال حاضر اسکادارلیا تنها به یک خیابان اطلاق می‌شود، اما این نام در گذشته به منطقه‌ای تعلق داشته که بلگراد و 20 خیابان و محله دیگر را شامل می‌شده است.

فواره سنگی، در محل یک فواره قدیمی لوله‌ای مربوط به دوران حکومت عثمانی بنا شده است. طرح نیمکت از جنس سنگ ماسه زرد الجیگ که ایده آن در سال 1966 طرح شده بود، بالاخره ساخته شد. بازسازی‌های دیگر هم از 16 اکتبر 2017 آغاز شدند . پایان بهار 2018 ادامه داشتند. در بهار 2018 بازسازی‌ها به خاطر آغاز فصل توریستی متوقف شد و از اکتبر 2018 دوباره  پیگیری می‌شود.

خانه نقاش و شاعر صرب دیورا جاکسیک، دو کافه قدیمی «تری ششیرا» (سه کلاه) و «دوا یلنا» (دو گوزن) و چندین بنای قدیمی دیگر مهمترین آثار فرهنگی–تاریخی در خیابان بازسازی شده اسکادارلیا هستند.

امروزه اسکادالیا به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی کلیدی بلگراد به عنوان میراث فرهنگی تحت حفاظت قرار دارد. این خیابان صاحب کد و پرچم مخصوص به خود با نمادهای عصا، میخک و یک کلاه است. در رستوران‌های متعدد این خیابان می‌توانید غذاهای سنتی صرب واقعی را تجربه کنید. همچنین گالری‌ها، مغازه‌های عتیقه‌فروشی و مغازه‌های سوغانی نیز در این خیابان فعال هستند.

فاصله تا مکان های مهم

خانه Stevan Mokranjac ۰٫۱۶ کیلومتر
میدان جمهوری ۰٫۵۵ کیلومتر

نقد و بررسی