بدروم

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Buyuk Iskender Cad٫, Bodrum City ۴۸۴۰۰, Turkey

یکی از یافته‌های تاریخی درخشان جهان، این دروازه آخرین قطعه بازمانده از استحکامات شاه مائوسولوس است که با هفت کیلومتر طول شهر قدیمی هالیکارناسوس را احاطه کرده بودند. شاه ماسئوس همسر ملکه آرتمیس، اولین زن دریانورد ایرانی بود. بقایای پراکنده یک خندق، روبه‌روی دروازه قابل مشاهده است که بسیاری از سپاهیان اسکندر در سال 334 در آن غرق شدند. سپاه اسکندر در این نقطه از سپاه ایران ضربه سختی خورد و در نهایت محاصره شهر را بی‌نتیجه به پایان برد و عقب نشست.

میندوس بخشی از حوزه  کلیسای کاتولیک کاریا و تحت نظارت اسقف آفرودوسیاس (Stauropolis) بود. در فهرست کلانشهرهای مسیحی و توابع آنها در قرن 12 یا 13 به میندوس اشاره شده است. با این حال، میندوس تنها چهار اسقف شناخته شده دارد: آرکِلائوس (عضو اولین شورای اِفِسوس؛431 میلادی)، آلفیوس، که به شورای مسیحیان، در کَلسدون کمک کرد (451)؛ و اسقف جان که در شورای سوم کنستانتینوپل حضور داشت (680)؛ و در نهایت اسقف جان دیگری که به شورای دوم نیکائی رفت (787).

برای گردشگران کنجکاو، ویرانه‌های کوچک متعدد، از قبیل مقبره‌های پراکنده و قطعات موزائیک باقیمانده فراونی در محل وجود دارد. هیچکدام از این آثار تاریخی به تنهایی شگفت‌انگیز نیستند اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند ارزش کاوش و گشت و گذار را دارند. مشهور است که چند زلزله ثبت نشده باعث زیر آب رفتن بخش ساحلی این شهر قدیمی شده است. به همین دلیل بخش عمده این منطقه و محوطه ساحلی آن تحت حفاظت قرار دارد و ساخت و ساز در آن ممنوع است.

فاصله تا مکان های مهم

هتل آپارتمان Bodrum Gumbet ۰٫۲۴ کیلومتر
هتل Dilek ۰٫۲۱ کیلومتر

نقد و بررسی