باکو

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰
وب سایت
آدرس Zamkovskaya Side-street, ۷۶, Baku, Azerbaijan

کاخی متعلق به قرن پانزدهم که توسط سلسله شیروانشاهیان بنا شده. این کاخ در بروشور آذربایجان چاپ یونسکو به عنوان «یکی از مروارید‌های معماری آذربایجان» توصیف شده است. کاخ در داخل شهر قدیمی (یا ایچری شهر) باکو واقع شده است و همراه با برج دوشیزه، مجموعه  ثبت شده در فهرست بناهای تاریخی میراث جهانی یونسکو را تشکیل می‌دهند. کاخ شیروانشاهیان شامل ساختمان اصلی کاخ، دیوان‌خانه، سرداب تدفین، مسجد شاه با یک مناره، آرامگاه سید یحیی باقوی، یک دروازه در شرق، دروازه مراد، مخزن و بقایای یک حمام می‌شود.

بین سال‌های 1994 تا 2006 تصویر کاخ بر روی اسکناس 10000 مناتی و از 2006 به بعد بر روی اسکناس 10 مناتی چاپ می‌شود.

دروازه شرقی مجموعه کاخ شیروانشاهیان به افتخار سلطان مراد سوم، دروازه مراد (1585) نامیده شده است. این دروازه پس از ساخت دیگر بناها در طول اشغال آذربایجان به دست عثمانی‌ها بین سال‌های 1585 تا 1603 ساخته شده است.

حمام کاخ در پایین‌ترین تراس مجتمع قرار دارد. این حمام قرن هفدهمی در سال 1939 کشف شد. کاوش‌های باستان‌شناسی نشان داد که اینجا یک حمام بزرگ با 26 اتاق بوده است. با بررسی بقایای باقی‌مانده از دیوارهای حمام، می‌توان گفت که سقف اتاق‌ها گنبدی شکل بوده و نور از طریق سوراخ‌های تعبیه شده در گنبد‌ها به درون حمام راه می‌یافته است. حمام تا نیمه در زیرزمین ساخته شده تا در زمستان‌ها گرم و در تابستان‌ها خنک باشد.

در سال 1964، کاخ رسماً به عنوان موزه تحت حمایت دولت قرار گرفت. بازسازی‌های اساسی با سرمایه گذاری و حمایت بانک جهانی بین سال‌های 2001 و 2002 صورت گرفت. مرمت‌های جزئی کماکان ادامه دارد.

فاصله تا مکان های مهم

موزه کتاب های مینیاتوری ۰٫۰۸ کیلومتر
دیوار شهر قدیمی باکو ۰٫۱۱ کیلومتر
ایچری شهر ۰٫۱۸ کیلومتر
مسجد محمد ۰٫۳۵ کیلومتر

نقد و بررسی