باکو
/ /
موزه ملی تاریخ آذربایجان
موزه ملی تاریخ آذربایجان

موزه ملی تاریخ آذربایجان

معرفی

ساعت کاری ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰ سه شنبه تا یکشنبه
دوشنبه ها تعطیل است
وب سایت http://www.azhistorymuseum.az/
آدرس ۴ Haji Zeynalabdin Taghiyev St, Baku ۱۰۰۵, Azerbaijan

بزرگترین موزه آذربایجان در باکو و در عمارت محل سکونت سابق حاجی زین‌العابدین تقی اف سرمایه‌دار نفتی بشردوست واقع شده است. این موزه در سال 1920 تاسیس شد و کار خود را از سال 1321 آغاز کرد.

در طبقه دوم عمارت تقی اف، دو سالن چسبیده به هم وجود دارد. یکی از سالن‌ها به سبک شرقی (موریتانیایی) و دیگری به سبک غربی طراحی و تزئین شده‌اند. اتاق شرقی پنجره‌های بزرگ شیشه‌ای، طاق‌های طلاکاری شده، دیوارهای مزین به تزئینات شرقی و چلچراغ دارد. خطوط در سالن غربی بیشتر مستطیلی شکل و عمود بر هم هستند.

طبق عکس‌هایی که از 90 سال پیش به جا مانده‌اند، اتاق نشیمن خصوصی همسر تقی اف یکی از باشکوه‌ترین اتاق‌های عمارت بوده که متاسفانه تمام اثاثیه منقول و تابلوهای نقاشی آن ناپدید شده‌اند.

امروزه به جز سقف آینه‌ای با شکوه، هیچ چیز دیگری باقی نمانده است. در طول دوره استیلای شوروی سابق، چهار لایه رنگ سفید بر روی طرح‌های گلدار تزئینی دیوارها زده شد. هنوز هم در سالن‌های اصلی، رنگ اصلی با گذشت زمان فوق‌العاده خوب مانده است. رنگ به سبک هنرمندان بیزانسی از پوسته کوبیده شده تخم مرغ درست شده بود. تقریبا 100 سال بعد، رنگ‌های اصلی با ظرافت و پیچیدگی آنها نه محو شده‌اند و نه پوسته داده‌اند. موزه دارای بیش از 2000 قطعه نمایشی و شامل بخش‌های زیر است:

دپارتمان تاریخ مدرن

دپارتمان قوم‌شناسی

دپارتمان تاریخ باستان و قرون وسطی آذربایجان

دپارتمان مطالعات علمی

آزمایشگاه مرمت آثار موزه

مجموعه سکه‌شناسی: من جمله مجموعه یِوجِنی پاخوموف

گروهی طراحی هنری

کتابخانه

فاصله تا مکان های مهم

ایچری شهر ۰٫۸ کیلومتر
کاخ شیروان شاه ۰٫۹ کیلومتر
پارک Dənizkənarı Milli ۱٫۲ کیلومتر
موزه هنر ۱٫۴ کیلومتر

نقد و بررسی