باکو

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰
وب سایت http://www.icherisheher.gov.az/lang,en/
آدرس Downtown Baku, Baku, Azerbaijan

قلعه دختر یک بنای تاریخی متعلق به قرن 12 در ایچری شهر باکو، است. این بنای تاریخی به همراه  کاخ شیروان شاه بازمانده از قرن 15 میلادی در سال 2001 در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو آثار تاریخی در رده سوم دارایی‌های فرهنگی طبقه‌بندی شده‌اند، این برج یکی از مهمترین نمادهای ملی کشور آذربایجان است و تصویر آن بر روی اسکناس آذربایجانی و سربرگ‌های رسمی دیده می‌شود.

موزه قلعه دختر سیر تحولات تاریخی شهر باکو را نشان می‌دهد. کوچه‌ها و مناره‌های شهر قدیمی، بلوار باکو، خانه شارل دوگل و منظره‌هایی به وسعت خلیج باکو  از بالای قلعه دختر دیده می‌شوند. در سال‌های اخیر، آتشدان بالای برج در شب‌های جشن نوروزی روشن می‌شود.

قلعه دختر باکو، یک مکان افسانه‌ای و برجسته با شهرت جهانی در باکو است. برج در هاله‌ای از اسرار و افسانه‌ها پوشیده شده که ریشه در تاریخ و فرهنگ ملی آذربایجان دارند. حماسه‌ها و افسانه‌های برج بخشی از فرهنگ و میراث ملی آذربایجان است. بعضی از این داستان‌ها به سناریوهای باله‌ها و نمایشنامه‌های تئاتر تبدیل شده‌اند. باله قلعه دختر، یک باله آذربایجانی در سطح جهانی است که توسط افراسیاب بدل‌بیلی در سال 1940 اجرا شد و بازسازی آن در سال 1999 به روی صحنه رفت.

به دنبال عقب‌نشینی خط ساحلی دریای خزر، یک نوار خشکی ساحلی شکل گرفت. این زمین بین قرون 9 و 15 میلادی، با ساخت دیوارهای شهرقدیمی، قصر و بناهای دیگر  از جمله برج عظیم دختر توسعه یافت.

طبق افسانه‌ها پادشاهی می‌خواست دخترش را وادار به ازدواج با مردی بکند که به او علاقه نداشت. دختر برای فرار از اصرار پدر از او می‌خواهد که ابتدا قلعه‌ای برایش بنا کند، با پایان یافتن کار بنای قلعه، دختر با پریدن از بالای برج خودکشی می‌کند. این داستان موضوع و دستمایه اشعار و نمایشنامه‌های زیادی در آذربایجان بوده است. مشهورترین آنها باله‌ای به نام «برج دوشیزه»، اولین باله آذربایجانی است که توسط افراسیاب بدل‌بیلی درسال 1940 در اپرای باکو و سالن باله تئاتر اجرا شد. در این باله داستان بدین صورت تغییر داده شده است که پادشاه در بازگشت از جنگ درمی‌یابد که همسرش به جای یک پسر یک دختر به دنیا آورده است. شاه خشمگین دستور به قتل نوزاد می‌دهد اما دایه کودک او را به مکانی مخفی می‌برد. دختر در آنجا رشد می‌کند و تبدیل به بانویی زیبا می‌شود. در 17 سالگی دختر در آستانه ازدواجی عاشقانه قرار دارد که با شاه روبه‌رو می‌شود شاه از او خواستگاری می‌کند و وقتی با جواب رد دختر روبه‌رو می‌شود، او را ربوده و در قلعه دوشیزه زندانی می‌کند. معشوق دختر در خشم شاه را می‌کشد و برای نجات عشقش به بالای برج می‌رود. اما دختر به تصور اینکه صدای پاهای شاه را می‌شنود از پنجره برج پائین می‌پرد و خودکشی می‌کند.

از سال 2011، برج به عضویت کمپین «ساعت زمین» برای مقابله با تغییرات آب و هوایی درآمده است. در این کمپین برج‌ها و ساختمان‌های بلند شبی یک ساعت در خاموشی فرو می‌روند تا توجه عموم را به بحران آب و هوایی جهان جمع کنند.

فاصله تا مکان های مهم

ایچری شهر ۰٫۲۹ کیلومتر
مسجد محمد ۰٫۳۵ کیلومتر
کاخ شیروان شاه ۰٫۴۵ کیلومتر
موزه کتاب های مینیاتوری ۰٫۶۵ کیلومتر

نقد و بررسی