باکو

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.icherisheher.gov.az/static,39/lang,en/
آدرس باکو، شهر قدیمی

شهر قدیمی یا ایچری شهر مرکز تاریخی باکو پایتخت آذربایجان است. شهر قدیمی، کهن‌ترین بخش باکو، در میان دیوارها احاطه شده است. در سال 2007، شهر قدیمی حدود 3000 نفر جمعیت داشت. در دسامبر 2000، شهر قدیمی باکو و بناهای آن، از جمله قصر شروانشاهیان و برج دوشیزه، اولین مکان‌هائی در آذربایجان بودند که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شدند.

سه سال بعد، در سال 2003، یونسکو، با اشاره به آسیب های زلزله نوامبر 2000، حفاظت ضعیف و تلاش های بازسازی "مشکوک" شهر قدیمی را در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار داد. در سال 2009 کمیته میراث جهانی از تلاش های آذربایجان برای حفظ شهر باستانی باکو قدردانی کرد و شهر قدیمی  از لیست میراث جهانی در معرض خطر حذف شد.

شهر قدیمی به چندین منطقه تقسیم شده. این تقسیم بندی جنبه اجتماعی نیز داشته است. در بعضی موارد تقسیمات شهر قدیم به نام مسجد منطقه نامگذاری شده اند: به عنوان مثال، منطقه مسجد جمعه، منطقه مسجد جامع شال، منطقه مسجد جامع محمدیار و غیره.

تا مدت‌ها، نماد شهر قدیمی یک درخت توت واقع در پشت مسجد جمعه بود. به اعتقاد عموم این درخت چند صد سال عمر داشت. درخت توت در بسیاری از تکیه کلام‌ها و آهنگ های محبوب شهر قدیمی حضور دارد و یک نماد محلی محسوب می‌شود. محل این درخت به نام میدان درخت توت شناخته می‌شود. با این حال، در دهه 70، درخت به دلیل ساخت و سازهای محلی قطع شد.

یکی دیگر از نمادهای محبوب شهر قدیمی، کتاب فروشی محلی است که بیشتر کتاب‌های دست دوم می‌فروشد اما کتاب‌های جدید نیز دارد. در میان بخارا وکاروانسرا مولانتی، برج خیمه و کاخ حاجیسکی (که به عنوان خانه شارل دوگل نیز شناخته می شود زیرا او در طول جنگ جهانی دوم در این خانه سکونت داشت)، این یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان و کتاب‌دوستان باکویی است.

از سال 2006 تصویر شهر قدیمی باکو روی اسکناس 10 منات آذربایجانی چاپ می‌شود.

فاصله تا مکان های مهم

موزه کتابهای مینیاتوری کیلومتر

نقد و بررسی