بانکوک

معرفی

ساعت کاری ۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰
وب سایت https://www.tourismthailand.org/Attraction/The-Grand-Palace--52
آدرس Na Phra Lan Rd, Maharaj Pier | next to Wat Phra Kaeo Temple Complex, Bangkok

گراند پالاس مجموعه ساختمانی‌ در قلب بانکوک است. این مکان از سال 1782 محل اقامت رسمی شاه سیامی ( و بعدها تایلند) بوده است. مراسم سلطنتی و جلسات رسیدگی به امور دولت در اینجا برگزار می‌شود. این قصر یکی از جاذبه های گردشگری اصلی تایلند است.

بنای کاخ از 6 می 1782 به دستور شاه رامای اول، بنیانگذار سلسله چاکری و پس از انتقال پایتخت از تونبوری به بانکوک آغاز شد. در طول سال های حکومت این سلسله، به ویژه دوره حکومت شاه رامای پنجم ،ساختمان های متعددی به قصر اضافه شده است. از سال 1925 به بعد شاه، خاندان سلطنتی و اعضای هیئت دولت دیگر بطور دائم در کاخ سکونت ندارند. پس از لغو سلطنت مطلقه در تایلند، تمامی ادارات دولتی کاخ را ترک کردند.

این کاخ تقریبا مستطیلی شکل با چهار دیوار بیرونی و مساحت 218،400 متر مربع در ساحل رودخانه Chao Phraya در قلب جزیره Rattanakosin و منطقه Phra Nakhon امروزی قرار دارد. جاده‌های Sanam Luang و Na Phra Lan از شمال، جاده ماهاراجه از غرب، جاده Sanamchai از شرق و جاده تای وانگ از جنوب کاخ می‌گذرند.

گراند پالاس از مجموعه چند ساختمان، تالار، عمارت های کلاه فرنگی پیرامون دشت‌ها، باغ‌ها و حیاط‌ها تشکیل شده است. سبک نامتقارن کاخ  بخاطر آن است که گراند پالاس در طول 200 سالی متمادی و به دست شاهان مختلف توسعه یافته. کاخ به بخش های مختلف تقسیم شده است: معبد بودای زمردین، حیاط بیرونی، با ساختمان های دولتی متعدد، حیاط میانی؛ شامل ساختمان‌های Phra Maha Monthien، Phra Maha Prasat و Chakri Maha Prasat؛ حیاط داخلی و بخش باغ‌های Siwalai. کاخ با ادارات متعدد سلطنتی  داخل آن هنوز فعال است اما درهای قسمتی از باغ‌های کاخ بعنوان موزه به روی عموم باز است.

فاصله تا مکان های مهم

معبد وات پراکائو ۰٫۹ کیلومتر
معبد وات آرون ۳٫۶ کیلومتر
معبد بودایی ها ۰٫۱۲ کیلومتر

نقد و بررسی