باتومی

معرفی

ساعت کاری ۲۴ ساعته
وب سایت
آدرس Rustaveli street ۵۱, Batumi ۶۰۱۰, Georgia

پارک 6 مِی در باتومی در ساحل دریای سیاه گرجستان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های عمومی گرجستان است. این پارک یک دریاچه زیبا، مسیر دوچرخه‌سواری کودکان، یک دلفیناریوم، یک باغ‌وحش و آکواریوم را در خود جای داده است.

ساخت این پارک از سال 1881، با طراحی باغبان پروسی رِسلِر آغاز شد. در سال 1888 امپراتور وقت روسیه الکساندر سوم از پارک دیدن کرد و یک بوته مگنولیا در آن کاشت. به همین خاطر پارک به افتخار او «باغ الکساندر» نام گرفت.

پارک بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. آخرین بازسازی به سال 2006 مربوط می‌شود. در همین تاریخ پارک به «پارک 6 مِی» تغییر نام داد.

ستون‌های سبک یونانی در دهه 30 به ورودی پارک افزوده شدند و پس از آن مجسمه یادبود اولین خلبان زن آجارستان، فادیکو گوگیتیدزه که در سن 24 سالگی و در جریان جنگ دوم جهانی قهرمانانه کشته شد، را خواهید دید.

یک دریاچه بیضی شکل به نام «نوریگِلی» در مرکز پارک قرار دارد. نام این پارک ریشه‌ در داستانی تراژیک دارد. به روایت داستان‌ها پسربچه‌ای به نام نوری در دریاچه غرق می‌شود و مادر او هر روز به کنار دریاچه می‌آید و فرزندش را صدا می‌زند. « نوری گلی» در زبان گرجی به معنای «نوری منتظرت هستم» است.

ددر دهه 30، یک باغ وحش به پارک اضافه شد و درسال 2006 مورد بازسازی و نوسازی گسترده قرار گرفت. علاوه بر گونه‌های نخستیان، پرندگان، جانوران کیسه‌دار و سم‌داران، باغ وحش محوطه‌ای مخصوص کودکان دارد که در آن می توانند اسب‌ها، خرگوش‌ها و خوکچه‌های هندی را ببینند.

پارک در مرکز باتومی در خیابان 51 روستاوِلی واقع شده است.

فاصله تا مکان های مهم

دریاچه Nurigeli ۰ کیلومتر
دلفیناریوم ۰٫۹ کیلومتر
باغ وحش ۰٫۰۸ کیلومتر
موزه ادجارا ۰٫۵ کیلومتر
موزه هنر ۰٫۵۵ کیلومتر

نقد و بررسی