باتومی

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس تقاطع خیابان های روستاولی و Melikishvili , داخل پارک may ۶

دریاچه Nurigeli در مرکز پارک و 140 متر دورتر از ساحل دریا واقع شده است. منبع تغذیه این دریاچه بیضی شکل با عمق هفت  الی هشت متر و مساحت کلی 5/5 هکتار سفره‌های آب زیرزمینی زیر دریاچه است. شواهد تاریخی نشان می‌دهند که در گذشته رود «آنگیسا» از این دریاچه منشعب می‌شده است.

نام اولیه دریاچه «گل – باش» بوده و نام « نوری گلی» ریشه‌ در داستانی تراژیک دارد. به روایت داستان‌ها پسربچه‌ای به نام نوری در دریاچه غرق می‌شود و مادر او هر روز به کنار دریاچه می‌آید و فرزندش را صدا می‌زند. « نوری گلی» در زبان گرجی به معنای «نوری منتظرت هستم» است.

در قرن 19، آب ایستای دریاچه تبدیل به مرداب و محل رشد پشه‌های مالاریا شده بود. در جنگل‌های پیرامون دریاچه جانورانی مانند شغال و گراز به وفور یافت می‌شوند. شکار در این منطقه آزاد است. گزارشگر نظامی الکساندر فرنکل در طول بازدید خود از باتومی در سال 1879 در باره جمعیت بالای حیوانات منطقه چنین می‌نویسد: می‌توان از پنجره خانه شکار کرد.

در سال 1881 شهردار وقت ال سلنیکوف تصمیم گرفت محیط دریاچه را پاکسازی و «باغ عمومی شهر» را در آن بنا کند. پیرامون دریاچه از گیاهان وحشی پاکسازی شد و مسیرهای پیاده رو به سمت دریاچه سنگفرش شدند و در اطراف دریاچه میز و صندلی‌هایی برای استراحت تعبیه شد.

در سال 1933 «باغ شهر» به «پارک کودکان» تغییر کاربری داد که در جریان آن توجه زیادی به محیط پیرامون دریاچه صورت گرفت. قایقرانی روی دریاچه یکی از تفریحات محبوب اهالی باتومی است.

کشتی پایونیر در سال 1947، اولین کشتی بود که در این دریاچه به آب انداخته شد و پس از آن نیز نوبت به کشتی «آیسی» رسید.

فاصله تا مکان های مهم

پارک may ۶ ۰ کیلومتر
دلفیناریوم باتومی ۰٫۸۵ کیلومتر
باغ وحش ۰٫۴۵ کیلومتر
موزه باستان‌شناسی ۱ کیلومتر

نقد و بررسی