باتومی

معرفی

ساعت کاری ۹:۰۰ تا ۲۰:۰۰
وب سایت http://bbg.ge/
آدرس Mtsvane Kontskhi (Green Cape), Batumi

باغ گیاه شناسی باتومی یک محوطه 108 هکتاری در شمال شهر باتومی، پایتخت جمهوری خودمختار آجارستان در گرجستان است. این باغ در منطقه ای بنام دماغه سبز (Mtsvane Kontskhi) در ساحل دریای سیاه واقع شده است و یکی از بزرگترین باغ‌های گیاه‌شناسی در اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است.

ساخت باغ گیاه شناسی باتومی توسط گیاه‌شناس روس آندره نیکولائویچ کارسنوف (1914 – 1862)، برادر ژنرال پیوتر کراسنوف، در دهه 1880 آغاز و در سوم نوامبر سال 1912 رسماً افتتاح شد. کارسنوف در طراحی وساخت باغ از کمک دو باغبان و دکوراتور ماهر، دی آلفونس فرانسوی و گئورگیان یاسون گوردزیانی بهره مند بود. پیکر کارسنوف پس از مرگ در سال 1914 در باغ دفن شد. یک مجسمه یادبود بر فراز مقبره او بنا شده است.

تحت نظارت دولت اتحاد جماهیر شوروی، باغ گسترش و توسعه یافت و از سال 1912 بعنوان موسسه رسمی مطالعه حیات دریائی زیراستوائی قفقاز به فعالیت خود ادامه داد.

در حال حاضر، باغ به 9 بخش پرورش گلهای مناطق زیراستوائی مرطوب قفقاز، شرق آسیا، نیوزلند، آمریکای جنوبی، هیمالیا، مکزیک، استرالیا و حوزه دریای مدیترانه تقسیم شده است. مجموعه باغ گیاه‌شناسی باتومی شامل 2037 گونه طبقه‌بندی شده درخت و درختچه است که از میان آنها  104 گونه به قفقاز تعلق دارند.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی