ایروان

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.atb.am/en/armenia/sights/yerevan/victory/
آدرس Azatutyan Ave, Yerevan, Armenia

مادر ارمنستان یک تجسم زنانه ارمنستان است. شاخص‌ترین نماد بصری او، مجسمه‌ای است که در پارک پیروزی مشرف به شهر ایروان ،پایتخت ارمنستان نصب شده است.

مجسمه فعلی جایگزین مجسمه ژوزف استالین، دبیر کل اتحاد جماهیر شوروی و به افتخار پیروزی در جنگ جهانی دوم ساخته شد. گرگور هاروتونیان، نخست وزیر کمیته مرکزی حزب کمونیست ارمنی و از اعضای دولت در زمان حکومت استالین، احداث این بنای یاد شده را بر عهده داشت که در تاریخ 29 نوامبر 1950 تکمیل و رونمایی شد. این مجسمه یکی از شاهکارهای مجسمه ساز سرگئی مركوف محسوب می‌شود. در سال 1962 در جریان شورش‌های ارمنستان، مجسمه استالین پس از کشته شدن یک سرباز و مجروح شدن چند تن دیگر سرنگون شد و جای خود را به مجسمه مادر ارمنستان اثر آرا هاروتیونیان داد.

خود مجسمه «مادر ارمنستان» به تنهایی 22 متر ارتفاع دارد و با احتساب پایه آن این ارتفاع به 51 یک متر می‌رسد. مجسمه از جنس مس چکش‌کاری شده و پایه آن از جنس بازالت است.

مجسمه مادر ارمنستان در پارک پیروزی قرار دارد، که به خوبی نگهداری نمی‌شود. در پارک یک نمایشگاه سرگرمی هم دایر است که بین محلی‌ها برای گذراندن تعطیلات آخر هفته محبوبیت دارد.

فاصله تا مکان های مهم

پارک پیروزی ۰٫۴ کیلومتر
موزه ماتناداران ۳٫۲ کیلومتر
موزه Folk Art ۲٫۲ کیلومتر

نقد و بررسی