ایروان
/ /
قلعه و موزه اربونی ایروان
قلعه و موزه اربونی ایروان

قلعه و موزه اربونی ایروان

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.erebuni.am/
آدرس Erebuni St, ۳۸, Yerevan, Armenia

قلعه اربونی (Erebuni)، که به عنوان آرین بِرد شناخته می‌شود، شهر و قلعه‌ای متعلق به عصر اورارتوئیان (تمدنی از عصر آهن) در ایروان، ارمنستان است. شهر  1،017 متر (3،337 فوت) بالاتر از سطح دریا است. Erebuni یکی از قلعه‌های متعددی است که در امتداد مرز شمالی قلمرو اورارتوئیان بنا شدند و یکی از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این پادشاهی بزرگ بود. نام خود ایروان از Erebuni گرفته شده است.

محوطه قلعه Erebuni بر فراز تپه 65 متری آرین برد، درموقعیتی استراتژیک مشرف به دشت آرارات و جاده‌های اصلی منجر به ارگ بنا شده است. همچنین قلعه به  شهر ناتمام ارورتائیان که توسط ساکنان در پای تپه بنا شده نیز اشراف دارد.

موزه Erebuni در سال 1968، همزمان با ۲۷۵۰مین سالگرد حیات ایروان، در پای تپه آرین برد تأسیس شد. تپه‌ای که قلعه Erebuni از سال 782 قبل از میلاد بر فراز آن قرار دارد. قلعه شهر پس از کاوش و مرمت و بازسازی بعضی قسمت‌ها به موزه فضای باز تبدیل شد.

مجموعه‌ای عظیمی از مصنوعات، جام‌ها، کوزه‌ها، مچ‌بندهای برنزی، شیشه، دانه‌های عقیق و چیزهای دیگر از زندگی قلعه و شهر درون آن روایت می‌کنند. موزه که خانه 12235 قطعه تاریخی است، توسط معمارها باقداسار آرزومانیان، شمایون آزاتیان و مجسمه ساز هاروتیونیان بنا شد.

فاصله تا مکان های مهم

معبد Khaldi ۰٫۲۳ کیلومتر
میدان اربونی ۰٫۷ کیلومتر

نقد و بررسی