استانبول

معرفی

ساعت کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰
وب سایت http://kariye.muze.gov.tr
آدرس Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sk٫ No:۸, ۳۴۰۸۷ Fatih/İstanbul, Turkey

اطلاعات کامل موزه باستان‌شناسی استانبول به همراه آدرس، توضیحات کامل و نقد و بررسی کاربرانکلیسای ناجی مقدس در چورا (Chora Church)، یک کلیسای ارتدوکس بیزانسی مربوط به قرون وسطی است که امروزه به عنوان موزه چورا در محله Edirnekapi استانبول حفاظت و نگهداری می‌شود. کلیسا در بخش غربی شهر استانبول، محله فاتح  قرار دارد.

عثمانی‌ها در قرن شانزدهم از این کلیسا به عنوان مسجد استفاده می‌کردند. در سال 1948 مسجد دوباره به کلیسا و در نهایت به یک موزه تبدیل شد. نمای داخلی کلیسا پر از قدیمی‌ترین و زیباترین موزائیک‌ها و شمایل‌های باقیمانده از دوره بیزانسی است. از این موزائیک‌ها و شمایل‌ها پس از تبدیل مسجد/کلیسا به موزه پرده‌برداری شد.

کلیسای چورا با 745.2 متر مربع مساحت به بزرگی باقی کلیساهای بازمانده از دوران بیزانس نیست اما در میان آنها منحصربفرد است. زیرا نمای داخلی آن تقریباً دست نخورده و بی‌نقص باقی‌مانده. ساختمان به سه محوطه اصلی تقسیم می‌شود: تالار داخلی یا اسونارتکس (esonarthex)، بدنه اصلی کلیسا یا ضریح (Naos) و عبادتگاه‌های جانبی یا parecclesions. کلیسای چورا در مجموع شش گنبد دارد. دو گنبد در تالار داخلی، یکی در عبادتگاه (Parccelesion) و سه گنبد بر فراز ضریح.

موزه چورا تا اطلاع ثانوی هفت روز هفته و هر روز بین ساعت‌های 9 صبح تا 19 بعدازظهر باز است.

فاصله تا مکان های مهم

موزه فتحیه ۰٫۸۵ کیلومتر
مسجد سلطان سلیم ۱٫۳ کیلومتر

نقد و بررسی