استانبول

معرفی

ساعت کاری ۹:۰۰ تا ۱۶:۴۵
وب سایت http://topkapisarayi.gov.tr/en
آدرس Cankurtaran Mahallesi, Topkapi Palace Museum, ۳۴۱۲۲ Fatih

کاخ توپکاپی استانبول توسط سلطان مهمت دوم بلافاصله بعد از فتح استانبول در سال های 1459 تا 1465 بنا شد. حدود 400 سال سلطان های عثمانی در این قصر زندگی می کردند. طی این سال ها به مرور قصر گسترش یافت و 4 باغ نیز به آن اضافه شد و نهایتا 5000 نفر ساکن داشت.

اگر از باب همایون وارد قصر شوید چشمه (آبشار) احمد سوم در مقابل شما قرار دارد که توسط سلطان مهمت در سال 1729 ساخته و به سلطان احمد بخشید. حیاط اول که به حیاط "جان نثار" معروف است، معبری عمومی برای تمامی ساکنان قصر بوده.

شما می توانید از "باب سلام" وارد عمارت شوید که توسط سلطان سلیمان در 1524 بنا شد و تنها کسی بود که می توانست سوار بر اسب از این در وارد شود، بقیه می باید پیاده داخل شوند. زندانی ها در برج های دو طرف این ورودی نگهداری می شدند.

حیاط دوم پوشیده از گل های رز و درختان بومی می باشد. در گوشه ای از آن آشپزخانه قصر قرار دارد که در آن بیش از 1000 آشپز تمام وقت و در مراسم خاص بین 10000 تا 15000 نفر در آن کار می کردند.

بخش اصلی عمارت که " حرم" گفته می شود، از 400 سالن، تراس، اتاق و ... تشکیل شده. حدود 40 بخش از این حرم برای بازدید عموم باز است.

پشت عمارت حرم حیاط سوم قرار دارد که وقتی از حرم وارد آن می شوید از "باب سعادت" به قسمتی از باغ می رسید که سالیان سال فقط پادشاهان و افراد خاص اجازه ورود به آن را داشته اند!

حیاط چهارم که فقط مخصوص پادشاه بوده شامل تراس، استخر، سایبان و مسجد است و منظره بی نظیری از تنگه بسفر در مقابل آن قرار دارد.

برای تماشای تمام عمارت حداقل یک نصفه روز را باید زمان گذاشت.

فاصله تا مکان های مهم

ایاصوفیه ۰٫۲۶ کیلومتر
مسجد کبود ۰٫۷ کیلومتر

نقد و بررسی