ازمیر

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Kurtgazi Mah٫ Sehit Gurol Madan Cad٫ No:۳۶ | Birgi, Odemis, Izmir, Turkey

یکی از نادرترین بناها که سبک معماری اژه‌ای آن تا به امروز حفظ شده است. شریف علی آقا در سال 1761 بنای این ساختمان را آغاز کرد، سبک رنگارنگ و تزئین شده عمارت نشان می‌دهد که ساختمان باید در نیمه اول قرن 19 ساخته شده باشد.

دیوارهای طبقه همکف با اتاق‌های بزرگ از سنگ و دیوارهای دو طبقه وسط و بالا از چوب و با تکنیک چهارچوب ساخته شده‌اند.

خانه سه طبقه متفاوت دارد که هر کدام جاذبه های خاص خود را دارند. در طبقه همکف اصطبل‌هایی هستند که زمانی خانه اسب‌های نظامی بوده‌اند. اتاق‌های خواب بزرگ با تزئینات فوق‌العاده در طبقه اول قرار دارند و از طبقه بالاتر می‌توان منظره زیبایی از خیابان‌های شلوغ شهر دید.

عمارت در نیمه دوم قرن هجدهم بنا و در نیمه اول قرن نوزدهم بازسازی شده است. امروزه شاهکارهای صنعتی چوبی و منظره‌های چشم‌نواز عمارت توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده. تزئینات ساختمان تا به امروز حفظ شده‌اند و آسیبی ندیده‌اند.

این ساختمان که تا همین اواخر (1950) کارکرد مسکونی داشت، به وزارت فرهنگ منتقل شد. ترمیم عمارت از 1977 آغاز شد. در سال 1988 برخی خانه‌های اطراف عمارت تخریب شدند. پس از تکمیل تعمیرات داخلی در سال 1995، درهای عمارت به عنوان یک موزه به روی مردم باز شد. در کنار عمارت خانه شرقی قرار دارد که بازدید از آن نیز آزاد است.

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی