ازمیر

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Konak Mahallesi, ۹۰۴٫ Sk٫ No:۵۲, ۳۵۲۵۰ Konak/İzmir, Turkey

مسجد حصار (یا Hisarönü) مسجدی تاریخی در ازمیر است. طبق مدارک یافت شده این مسجد در سال 1592 توسط آیدین اوغلو یاکوپ بین سال‌های 1592 و 1598 بنا شده است. این مسجد قرن شانزدهمی یکی از بزرگترین بناهای مرکز شهر و نمای داخلی آن یکی از بهترین نمونه‌های هنر اسلامی دوره عثمانی در ازمیر است.

مسجد از سنگ ساخته و گنبد آن با لایه‌ای از سرب پوشانده شده است. گنبدی بزرگ با هشت پایه روی مسجد را پوشانده است که تزئینات جالب توجهی روی منبر و جایگاه پیش‌نماز دارد. نمای داخلی با برخی از زیباترین سبک‌های دوره عثمانی تزئین شده است. مسجد در منطقه حصار (Hisar) در همسایگی مجموعه اداری Kemeralti واقع شده است.

یک گالری با هفت گنبد حیاط را احاطه کرده است. مناره یک بالکون دارد. این مسجد در طول قرون نوزده و بیست بارها ترمیم شده و در نتیجه برخی نشانه‌های هنر اروپایی در آن قابل مشاهده است.

مسجد حصار بزرگترین ساختمان شهر است و قدمت آن به سال 1957 باز می‌گردد. نمای داخلی مسجد با طرح‌های آبی و طلائی بر روی سقف گنبدی اصالت ازمیری دارد و نسبت به طراحی کلاسیک عثمانی ساده‌تر و خلوت‌تر است. یکی دیگر از جاذبه‌های این مسجد باغ رز و تاکستانی است که در انتهای نمازخانه بانوان قرار دارد.

فاصله تا مکان های مهم

آگورا ۰٫۸ کیلومتر
موزه هنر و مجسمه ۱٫۵ کیلومتر
موزه باستان‌شناسی ۱٫۳ کیلومتر

نقد و بررسی