ازمیر

معرفی

ساعت کاری ۸:۰۰ تا ۱۸:۳۰
وب سایت
آدرس Atatürk Mh٫, Uğur Mumcu Sevgi Yolu, ۳۵۹۲۰ Selçuk/İzmir

شهر یونان باستان اِفه سوس در ساحل یونیا (Ionia)، در سه کیلومتری جنوب غربی سلجوق کنونی در استان ازمیر ترکیه قرار دارد. این شهر توسط مستعمره نشینان یونان و اهالی آتیک (پایتخت آتن باستان) بر روی خرابه های آرزاوان پایتخت کشور باستانی آرزاوا ساخته شده است. در دوره ی کلاسیک یونان اِفه سوس یکی از دوازده های شهر مستعمره نشین یونیا بود. در سال 129 پیش از میلاد، پس از آن که جمهوری روم شهر را به اشغال خود درآورد، این شهر به تدریج شکوفاتر شد.

این شهر شهرت خود را مدیون معبد آرتمیس (حدود 550 قبل از میلاد)، یکی از عجایب هفتگانه دنیای باستانی است. کتابخانه سلسوس، و یک  سالن تئاتر با ظرفیت 25،000 تماشاگر، از دیگر ساختمان‌های برجسته شهر هستند.

افه سوس یکی از هفت کلیسای آسیائی است که نام آنها در کتاب مکاشفه ذکر شده و احتمال می‌رود که انجیل یوحنا در همین شهر نگاشته شده باشد. این شهر در قرن پنجم پایگاه مجامع مسیحی متعددی بوده است (مجمع اسقف‌ها در سال 431 پس از میلاد، به دستور امپراتوری رومی تئودوسیوس دوم در افه سوس تشکیل شد).

در سال 263 گوتها شهر را تخریب کردند، پس از آن با وجود اینکه شهر بازسازی شد، اهمیت خود را بعنوان یک مرکز تجاری از دست داد زیرا آب رودخانه Küçükmenderes بتدریج بندرگاه را در خود فرو می‌برد. بندرگاهی که بخشی از آ« در زلزله سال 614 پس از میلاد تخریب شد.

خرابه های افه سوس از اقبال عمومی داخلی و بین‌المللی خوبی برخوردار است که بخشی از آن به دسترسی آسان به این منطقه از فرودگاه عدنان مندرس یا کشتی های مسافربری کوش‌آداسی ، در حدود 30 کیلومتری جنوب مربوط می‌شود.

باور بر این است که افه سوس شهر هفت خفته (اصحاب کهف) بوده است. هفت خفته که در مسیحیت ارتدوکس و کاتولیک قدیس محسوب می شوند و نام آنها در قرآن نیز آورده شده، بخاطر یگانه پرستی تحت تعقیب بوده‌اند و در غاری نزدیک افه سوس برای سالهای متمادی به خواب رفتند.

می‌توانید با تاکسی‌های 'dolmus'  از کوش‎‌آداسی به این جاذبه گردشگری بروید. Dolmus شما را به تا ورودی افه سوس نمی رساند، اما تاکسی در جاده اصلی حدود 1.5 کیلومتری  سایت باستان شناسی توقف می کند. می توانید با 10-15 دقیقه پیاده روی به محوطه تاریخی برسید. برای هر تاکسی باید 15 لیر ترکیه پرداخت کنید (چهار نفر در هر تاکسی).  اتوبوس از کوش آداسی به سلجوق حدود 30 دقیقه طول می کشد و به ازای هر نفر به 11 لیر ترکیه می پردازید. هزینه اتوبوس را باید با پول نقد پرداخت کنید.

فاصله تا مکان های مهم

معبد آرتمیس ۰٫۶۵ کیلومتر

نقد و بررسی