ازمیر

معرفی

ساعت کاری ۰۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰
وب سایت http://www.izmirmuzesi.gov.tr/default.aspx
آدرس Namazgah Mah, Tarık Sarı Sk٫ No:۲۹, ۳۵۲۴۰ Konak/İzmir, Turkey

از لحاظ واژگانی آگورا (Agora) به معنای میدان عمومی و منطقه خرید است. هنر در منطقه تجاری، قضایی و سیاسی آگورا در حال رونق یافتن است، پس زمینه فلسفه منطقه هنوز رواج دارد و گردشگاه‌ها، قربانگاه‌ها، مجسمه‌ها و بناهای یادبود متعددی در آن یافت می‌شود.

آگورا در منطقه نمازگاه ازمیر از دوران امپراتوری روم (قرن دوم میلادی)  باقی مانده و براساس نقشه شهرهیپوداموس در سه طبقه و نزدیک به مرکز شهر بنا شده است. این آگورا بزرگترین و محافظت‌شده‌ترین آگوراهای Ion است.

بخش عمده آگورای ازمیر طی حفاری‌های اف. میلتنر و صلاح الدین کانتار، رئیس موزه افسوس بین سال‌های 1941 – 1932 یافت شده است. ساختمان سه طبقه  و مستطیلی شکل با پلکان در جلوی ساختمان که روی ستون‌ها و طاق‌هایی بناشده که یک حیاط بزرگ (120 در 180 متر) را در داخل بنا احاطه کرده‌اند.

مهم‌ترین یافته این تحقیقات کشف دروازه شمالی آگورا بود. در این اکتشاف معلوم شد که نقش برجسته‌های مربوط به الهه وستا در واقع امتداد قربانگاه زئوس است که در اولین حفاری‌ها یافت شد. به غیر از مجسمه‌های خدایانی چون هرمس، دیونیسوس، اروس و هرکول ، مجسمه‌ها، سرها، نقش‌های برجسته و یادبودهای متعددی از مرمر، سنگ، استخوان، شیشه، فلز و خاک رس پخته با نقش مردان و زنان و حیوانات معمولی یافت شد.

فاصله تا مکان های مهم

تپه Kadifekale ۲٫۶ کیلومتر
موزه تاریخ و هنر ۱٫۵ کیلومتر
موزه هنر و مجسمه ۳٫۷ کیلومتر
موزه باستان‌شناسی ۳٫۲ کیلومتر
پارک عزیزیه ۱٫۵ کیلومتر

نقد و بررسی