آگرا

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.tourism.rajasthan.gov.in/keoladeo-ghana-national-park.html
آدرس Agra-Jaipur Highway, Bharatpur, Rajasthan ۳۰۲۰۰۱, India

پارک ملی کلادو یا پارک ملی کلادو غنا که پیش از این به نام پناهگاه پرندگان بهاراتپور شناخته می شد در بهاراتپور، راجستان ، هند واقع است. این پناهگاه پرندگان مشهور میزبان هزاران پرنده، به ویژه در فصل زمستان است. بیش از 230 گونه ساکن این پناهگاه هستند. همچنین پارک کلادو یکی از نقاط توریستی اصلی هند و بهشت پرنده شناسان در فصل زمستان است. این پناهگاه از سال 1971 رسماً منطقه حفاظت‌شده اعلام شد. همچنین پارک ملی کلادو در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک ملی کلادو یک تالاب مصنوعی و یکی از پارک‌های ملی هند است. یک منبع ذخیره آب بهاراتپور را از سیلاب‌های مکرر حفظ می‌کند و آب ذخیره شده صرف ایجاد مرتع برای دام‌های محلی می‌شود. این منبع ذخیره با 29 کیلومتر مربع مساحت از مراتع خشک، جنگل‌ها، مرداب‌های جنگلی و تالاب‌ها تشکیل شده است و خانه 366 گونه پرنده، 379 گونه گل، 50 گونه ماهی، 13 گونه مار، 5 گونه مارمولک، 7 گونه از دوزیستان، 7 گونه لاک پشت و انواع مختلف بی‌مهرگان است. هر ساله هزاران پرنده آبی برای گذراندن زمستان و تولید مثل به اینجا می‌آیند. این منطقه یکی از غنی‌ترین پناهگاه‌های پرندگان در جهان است و بخاطر لانه کردن پرندگان، من جمله پرندگان آبی شهرت دارد. گونه نادر درنای سیبری زمستان ها را در این پارک می گذراند اما متاسفانه جمعیت درناهای ساکن پارک هم اکنون منقرض شده است. به گفته پیتر اسکات بنیانگذار صندوق جهانی حیات وحش پارک ملی کلادو یکی از بهترین زیستگاه‌های پرندگان در جهان است. این پارک به همراه دریاچه لوکتاک، دریاچه مانیپور در فهرست مونترو و تحت کنوانسیون رامسر قرار دارند.

این پارک در شرق راجستان در 2 کیلومتری جنوب بهاراتپور و 50 کیلومتری آگرا قرار دارد. قطارهای مختلفی در ایستگاه بهاراتپور توقف دارند. ورودی پارک  نزدیک ایستگاه قطار و اتوبوس است. پارک هر روز از سحرگاه تا غروب باز است. در زمستان بازدیدکنندگان معمولاً ساعت 18:00 پارک را ترک می‌کنند. شبکه‌ای جاده‌ای برای گشتن در پارک با پای پیاده طراحی شده اما ورود دوچرخه به پارک ممنوع است.. خارجی‌ها برای ورود به پارک باید 200 روپیه بپردازند.

فاصله تا مکان های مهم

معبد Keoladeo Shiv ۳٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی