آگرا
/ /
مقبره مریم الزمانی آگرا
مقبره مریم الزمانی آگرا

مقبره مریم الزمانی آگرا

معرفی

ساعت کاری ۷:۰۰ تا ۱۹:۰۰
وب سایت
آدرس Mathura Delhi Highway, Near Delhi Highway, Sikandra, Agra, Uttar Pradesh ۲۸۲۰۰۷

مقبره مریم  الزمانی، همسر امپراطور مغول اکبر شاه، به دستور پسرش جهانگیر خان در منطقه سیکاندرا در حومه شهر آگرا بنا شد.

ماسه سنگهای قرمز و پنل های مختلف با طرح های تزئینی، مانند الگوهای گل، الگوهای هفتی شکل روی ستون های درگاه، گلدان های تزئینی در تورفتگی ها و طرح های گلدار هندسی بر روی ستون‌های بین طاقی ها خبر از شکوه و جلال این آرامگاه در گذشته می دهند. آرامگاه ستون‌های حکاکی شده زیبا دارد که در یک شش ضلعی مقبره را در میان خود گرفته اند. طاقچه‌های سنگی فضای زیر ایوان و کتیبه های زیبا بالای آن را پر کرده‌اند. کاشی های مرمر سفید میناکاری شده درون گنبد را پوشانده‌اند. کتیبه های روی گنبدها در اصل با کاشی های براق پوشانده شده و سقف هرمی دارند. نشانه‌های بازمانده از نقش‌های گل را هنوز می توان در گوشه کنار آرامگاه مشاهده کرد.

قصر مریم الزمانی در شهر فاتحپور، خانه همسر اکبرشاه بود. قصر بخاطر نمای درونی زیبا و جاه طلبانه اش مشهور است. نمائی که با استخدام بهترین های هند ساخته شد. در اطراف قصر باغ‌های زیبائی قصر را احاطه کرده‌اند که مملو از حکاکی ها و طرح های گل در داخل و خارج باغ هستند که به جذابیت آن می افزاید. مریم الزمانی در خانواده‌ای هندی متولد شد و مرید لرد کریشنا بود، و می توان نقش های لرد کریشنا را در کاخ او مشاهده کرد.

هزینه ورودیه: 10 روپیه برای هندی ها، شهروندان کشورهای  اتحادیه منطقه‌ای جنوب آسیا (SAARC ) و مناطق حوزه خلیج بنگال( BIMSTEC) و 250 روپیه برای اتباع دیگر کشورها. ورود برای کودکان زیر 15 سال رایگان است.

فاصله تا مکان های مهم

کلیسای سنت جان ۰٫۲۴ کیلومتر

نقد و بررسی