آگرا
/ /
مقبره اعتماد الدوله آگرا
مقبره اعتماد الدوله آگرا

مقبره اعتماد الدوله آگرا

معرفی

ساعت کاری ۰۸:۰۰ تا ۰۰:۰۰
وب سایت
آدرس Moti Bagh, Agra, Uttar Pradesh ۲۸۲۰۰۶, India

مقبره اعتمادالدوله یک آرامگاه مغولی در شهر آگرا است که اغلب به عنوان «جعبه جواهر» یا «تاج کوچک» شناخته می‌شود. از آرامگاه اعتمادالدوله اغلب به عنوان نسخه علی البدل تاج محل یاد می‌شود.

علاوه بر ساختمان اصلی، این مجموعه شامل چندین ساختمان جانبی و باغ‌های متعدد است. ساخت مقبره از سال 1622 تا 1628 طول کشید و به عنوان نمونه‌ای ار فاز اول معماری مغول شناخته می‌شود. بخش عمده بنا از سنگ ماسه سرخ با دکور مرمر سفید و مشابه مقبره همایون در دهلی و مقبره اکبر در سیکاندرا است. در فاز دوم معماری مغول ساختمان از مرمر سفید ساخته شده و با موزائیک‌های برش خورده به سبک پیِترا دورا تزئین می‌شود. بهترین نمونه این سبک معماری بنای باشکوه تاج‌محل است.

این آرامگاه به دستور نورجهان همسر جهانگیرشاه برای پدرش میرزا قیاس بِگ، یک امیر ایرانی در تبعید که از شاه لقب «اعتمادالدوله» گرفته بود ساخته شد. میرزا قیاس بِگ پدربزرگ ممتازمحل (نام اصلی ارجمند بانو دختر عاسف خان) همسر امپراتور شاه جهان و دلیل اصلی بنای تاج محل بود. همچنین، بنای مقبره جهانگیر شاه در لاهور به دستور نورجهان انجام شد.

مقبره اعتمادالدوله سقف سایبانی کوچک و منارهای خمیده‌ای دارد که از چهار طرف به ساختمان متصل هستند. مقبره در مرکز یک باغ به سبک چهارباغ واقع شده و یکی از اولین بناهای مغولی در آگرا است که کاملا از مرمر ساخته شده است و به خاطر تزئینات باشکوه داخلی بنا مشهور است. نمادهای زیبای ایرانی مانند کوزه، درخت و طرح‌های گل‌های مختلف به جذابیت این آرامگاه افزوده‌اند.

ورودی: 15 روپیه برای هندی ها و 100 روپیه برای گردشگران خارجی

فاصله تا مکان های مهم

Chauburji ۰٫۴ کیلومتر
پل Ambedkar ۰٫۸ کیلومتر
Chini Ka Rauza ۱٫۱ کیلومتر

نقد و بررسی