آگرا

معرفی

ساعت کاری ۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰
وب سایت https://www.agrafort.gov.in/indexNew/index.html
آدرس Agra Fort, Rakabganj, Agra, Uttar Pradesh ۲۸۲۰۰۳

یک قلعه تاریخی در شهر آگرا و اقامتگاه اصلی امپراطوران مغول تا زمان انتقال یایتخت از آگرا به دهلی در سال 1638 قلعه آگرا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قلعه در 2.5 کیلومتری شمال غرب بنای یادبود مشهور تاج محل قرار دارد. قلعه را می توان در توصیفی دقیق‌تر شهری احاطه شده با دیوارها تعریف کرد.

این قلعه 380000 متر مربعی به شکل نیم‌دایره است، وتر این نیمدایره موازی با رودخانه حرکت می کند و دیوارهای قلعه حدود 21 متر ارتفاع دارند. استحکامات چند لایه با فاصله بصورت دایره دور قلعه را احاطه کرده اند، و مجهز به سوراخ های محل قرار دادن توپ ، سنگر، حفره‌های سقفی (مخصوص ریختن سنگ و مواد مذاب یا آب جوش روی سربازان دشمن) و درهای طنابی هستند.  قلعه چهار دروازه دارد، که یکی از آنها (دروازه خضری) رو به رودخانه باز می شود.

بنای قلعه آگرا در سال 1165 آغاز شد و تا سال 1605 به طول انجامید. این قلعه عظیم مساحتی در حدود 2.5 کیلومتر را اشغال کرده است. قلعه در کنار رودخانه یامونا قرار دارد. این شاهکار هنر معماری از ماسه سرخ ساخته شده است.

داخل قلعه بیش از 500 ساختمان وجود دارد، این بناها و یادبودها شبیه به سبک مغولی و پارسی هستند. برخی ساختمان‌ها نیز سبک گجرات یا بنگالی دارند. چندین بنا با معماری هندو یا اسلامی نیز دیده می‌شود.

مرکز شهر آگرا تا قلعه تنها 30 دقیقه فاصله دارد. خطوط اتوبوس، ماشین و کالسکه  از مرکز شهر به مقصد قلعه موجود هست. هزینه ورودی اندکی برای بازدید از قلعه باید بپردازید.

فاصله تا مکان های مهم

درواره آمار سینگ ۰٫۳ کیلومتر
باغ تاج ۰٫۷ کیلومتر

نقد و بررسی