آگرا

معرفی

ساعت کاری نیم ساعت قبل از طلوع تا نیم ساعت قبل از غروب آفتاب ( جمعه ها تعطیل است)
وب سایت https://www.tajmahal.gov.in/
آدرس Dharmapuri, Forest Colony, Tajganj, Agra, Uttar Pradesh ۲۸۲۰۰۱

یک مقبره از مرمر سفید – عاجی که در ساحل جنوبی رودخانه یامونا در آگرای هند واقع شده است. این مقبره در سال 1632 به دستور شاه مغول، شاه جهان (1658 – 1628) بعنوان آرامگاه همسر محبوبش ممتاز محل ساخته شد. مقبره در مرکز یک مجموعه 17 هکتاری قرار دارد، که شامل یک مسجد، یک میهمانخانه و باغ‌هائی که با دیوارهای کنگره‌دار احاطه شده اند.

ساخت خود مقبره در سال 1643 به پایان رسید اما باقی فازهای پروژه 10 سال دیگر زمان برد. احتمالا بنای تاج محل در حدود سال 1653 با هزینه ای برابر با 32 میلیون روپیه کنونی به پایان رسیده است. برای ساخت این مجموعه 20000 صنعتگر تحت هدایت یک هیئت معمار به ریاست معمار رسمی کاخ استاد احمد لاهوری استخدام شدند.

تاج محل یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری دنیاست. به گزارش یونسکو در سال 2001 بیش از 2 میلیون نفر از این محل بازدید کرده اند و این تعداد در سال 2014 به 7 تا هشت میلیون نفر افزایش یافته است.  سیستم قیمت گذاری دوگانه در محل از هندی ها ورودی بسیار اندکی می گیرد، در حالیکه خارجی ها باید ورودی بیشتری بپردازند. اغلب توریست ها در ماه های خنکتر سال، اکتبر، نوامبر و فوریه به بازدید از این بنای تاریخی می‌آیند.

خودروها حق ندارند به تاج محل نزدیک شوند و بازدیدکنندگان یا باید از پارکینگ پیاده بیایند یا سوار اتوبوس برقی شوند. در حال حاضر حیاط شمالی برای پذیرائی از بازدیدکنندگان بیشتر در حال نوسازی است. نام تاج محل در اغلب فهرست های گردشگری ثبت شده است، همینطور این مکان بارها بعنوان یکی از فهت شگفتی جهان مدرن انتخاب شده است. در آخرین رای گیری تاج محل بیش از 100 میلیون رای را از آن خود کرد.

 

فاصله تا مکان های مهم

کیلومتر

نقد و بررسی