آگرا

معرفی

ساعت کاری
وب سایت
آدرس Agra Village, Agra ۲۸۲۰۰۲, India

قدیمی‌ترین باغ مغولی در هند که توسط بنیانگذار سلسله مغولی در هند، امپراطور بابور در سال 1528 در 5 کیلومتری شمال شرق تاج محل در آگرا بنا شد. بابور پیش از آنکه به مقبره‌اش در کابل منتقل شود، برای مدتی در این باغ دفن شده بود.

باغ به سبک ایرانی بنا شده. کانال‌ها و پیاده‌روها باغ را طوری تقسیم می‌کنند که شبیه بهشت به نظر برسد، باغی پر از جویبارها و درختان میوه. باغ آرام یکی از نمونه‌های اصیل سبک چهارباغ است که در آن آب از سطح بالایی به سطح پائینی سرریز می‌کند و به صورت پلکانی پائین می‌آید. دو خیمه رو به منظره رود جومنا و یک سایه‌بان برای فرار از گرمای تابستان در باغ تعبیه شده. همچنین باغ پر از حوض‌ها و فواره‌های متعدد است.

نام باغ به معنای «باغ آرامش» نیز ریشه پارسی دارد. البته باغ آرام به نام باغ نورافشان، یا باغ آلسی (باغ تنبلی) نیز شناخته می‌شود. طبق افسانه‌ها اکبر شاه از سومین همسرش که باغبان این باغ بود در همینجا خواستگاری کرد و 6 روز تمام آنجا دراز کشید تا موافقت او را جلب کند.

جهانگیر پیش از ورود به آگرا در اینجا منتظر مطلوب‌ترین زمان از نظر ستاره شناسی بود. سالم ماندن باغ به روزهای پادشاهی او و مهارت همسرش نورجهان در طراحی باغ باز می‌گردد.

فاصله تا مکان های مهم

Chini Ka Rauza ۱٫۹ کیلومتر
مسجد جامع ۵٫۱ کیلومتر
قلعه آگرا ۶٫۶ کیلومتر

نقد و بررسی