آنتالیا
/ /
دروازه هادریان آنتالیا
دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان آنتالیا

معرفی

ساعت کاری
وب سایت http://www.turizm.gov.tr/
آدرس Barbaros Mahallesi, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey

در بلوار آتاتورک در مرکز شهر آنتالیا بقایای دروازه هادریان (Hadrian's Gate) قرار دارد که سال 130 پس از میلاد به افتخار ورود امپراتور هادریان بنا شده و علیرغم فرسایش طبیعی و گزندهای انسانی، تا به امروز پابرجا مانده است.

این دروازه توسط آب‌نگار ایرلندی – بریتانیایی، دریادار سر فرانسیس بیفورت در سال 1817 کشف شد.

این دروازه که در ترکیه به نام Hadriyanüs Kapısı (دروازه هادریان) شناخته می‌شود، بخشی از دیواره‌های بیرونی شهر بوده است و پس از تکمیل تبدیل به یک مسیر تردد پررفت و آمد و مهم شد. خود دروازه از دو برج مقابل یکدیگر تشکیل شده که هر کدام به دوره زمانی متفاوتی تعلق دارند. برج جنوبی، جدا از دروازه و در عهد رومیان باستان ساخته شده و قدمت برج شمالی به نیمه اول قرن سیزدهم پس از میلاد، دوره سلطان علاءالدین کیقباد اول، پادشاه سلجوقی باز می‌گردد. حکاکی‌های روی دروازه شمالی به زبان عربی این نظریه را تائید می‌کنند. در عین حال حکاکی‌های برج جنوبی (که به نام برج جولیا سانتا شناخته می‌شود.) کاملاً با بقیه فرق دارد و نشان می‌دهد که قدمت این برج به عهد باستان باز می‌گردد. 

اکتشاف و ترمیم دروازه هادریان در دهه 50 صورت گرفت و یک بنای تاریخی زیبا به شهر هدیه داد. امروزه دروازه هادریان یکی از مهمترین نمادهای آنتالیا محسوب می‌شود و با خانه‌های تاریخی، رستوران‌ها و مغازه‌های زیبا در بخش قدیمی شهر احاطه شده است.

فاصله تا مکان های مهم

برج ساعت کیلومتر
موزه و خانه آتاتورک کیلومتر
قلعه رومیان کیلومتر

نقد و بررسی